Newsletter #2, styczeń 2017

W dniu dzisiejszym (25/01/2017) rozesłaliśmy kilka ważnych wiadomości do członkiń i członków naszego stowarzyszenia. Możecie się z nimi zapoznać poniżej:

 

 1. W dniu 14 grudnia 2016 odbyło się spotkanie Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów.  W spotkaniu SMR reprezentował Konrad Sobczyk.
  W tej chwili członkowie i członkinie Rady zajęli się następującym zagadnieniami:
  •    Rekomendacje dla sądów w zakresie organizacji spotkań informacyjnych (wraz ze wzorem/formularzem notatki ze spotkania)
  •    Rekomendacje dla sędziów w zakresie oceny kwalifikacji mediatora (plus: informacja o mediatorach dostępna w sądach)
  •    Rekomendacje w zakresie nowelizacji kodeksu karnego w przedmiocie mediacji (wraz z uzasadnieniem; plus: wynagrodzenie mediatorów karnych)
  •    Rekomendacje w zakresie rozliczania kosztów postępowania mediacyjnego w sprawach cywilnych (wraz ze wskazaniem praktyki dot. wykazywania kosztów)
 2. W związku z napływającym od mediatorów i mediatorek informacjami o trudnościach z rozliczeniem mediacji sądowych w sprawach cywilnych prosimy o podzielenie się Waszymi doświadczeniami. Będziemy wdzięczni za opis dobrych rozwiązań/praktyk, jak i trudności w tym obszarze. Posłużą nam one do wniesienia ich do dyskusji na kolejnych posiedzeniach Rady ADR, która ma zamiar, podobnie jak Ministerstwo Sprawiedliwości, uporządkować tę kwestię. Przesyłajcie Wasze uwagi na adres smr@smr.org.pl
 3. Międzynarodowy Dzień Mediacji 2017
  Na 10. obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji planujemy w Warszawie seminarium poświęcone mediacjom transgranicznym. Na pewno wezmą w nim udział mediatorzy zrzeszeni w niemieckim Mediation bei internationalen Kindschaftskonflikten. Zapraszamy chętne osoby, które chciałyby współpracować przy tym wydarzeniu o zgłaszanie się na adres: smr@smr.org.pl
 4. Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło konkurs na otworzenie lub rozwój Centrum Mediacji i Arbitrażu. Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.ms.gov.pl/pl/o-ministerstwie/po-wer-2014-2020/nabor-wnioskow/nabory-wnioskow-konkursowych/ogloszenia-o-naborach/news,8909,ogloszenie-o-konkursie-nr.html
 5. Udało nam się, przy minimalnym nakładzie finansowym, zmienić logo SMR. Wybraliśmy ten wariant, który spodobał się największej liczbie osób, które dały nam informację zwrotną na ten temat. W związku z faktem, że jesteście członkiniami/ członkami SMR chcielibyśmy umożliwić Wam wykorzystanie niniejszego logotypu na zasadach opisanych w pliku („Zasady wykorzystania logo SMR”).
 6. Skoro mamy już nowe logo, wkrótce odświeżymy naszą stronę WWW. Jeśli w tym zakresie macie jakieś uwagi (np.: co do funkcjonalności) piszcie do nas. Naszym pomysłem na nową odsłonę WWW są m.in.:
  1.    Zamieszczane informacje na temat sylwetek mediatorów/ mediatorek, którzy są członkami/ członkiniami naszego stowarzyszenia. Chcielibyśmy, aby było to coś więcej niż dane kontaktowe. Chcemy, aby informacje były spójne dlatego przygotowaliśmy formatkę do prezentacji własnej osoby. Znajdziecie ją w pliku „formatka_sylwetka_SMR”.
  2.    Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w swoich miejscowościach organizujecie bardzo ciekawe i wartościowe wydarzenia. Prosimy napiszcie do nas o tych zaplanowanych, jak i już zrealizowanych. Do stworzenia informacji o Waszych inicjatywach pomoże Wam plik „formatka_news_SMR”.