Tydzień Mediacji Rodzinnej – podsumowanie działań

W tygodniu między 22 a 26 stycznia 2024 roku przeprowadziliśmy premierowy Tydzień Mediacji Rodzinnej.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w jego organizację – naszym Członkiniom i Członkom – oraz osobom, które skorzystały z naszych propozycji. Cały program i informacje znajdują się na stronie https://smr.org.pl/tmr/
Poniżej kilka słów podsumowania:

DYŻURY MEDIATOREK
W całym tygodniu, w różnych częściach Polski, dyżurowały nasze członkinie:

  • Joanna Antoszewska-Komorska
  • Marta Grabowska
  • Aleksandra Lewandowska
  • Krystyna Parysjanowicz
  • Ewa Tacke

DYSKUSJE I DEBATY ONLINE
W dniu 22.01.2024 odbyła się debata „Jak zostać dobrym mediatorem rodzinnym/ dobrą mediatorką rodzinną?”. Wzięły w niej udział 32 osoby.
Zobacz nagranie z tej rozmowy na naszym profilu na Facebook’u: https://www.facebook.com/100064582276583/videos/3692439681023648

W dniu 26.01.2024 r. odbyła się dyskusja na temat zakresu spraw podejmowanych w mediacji rodzinnej przez naszych członków i członkinie. Mediatorzy: Monika Górska, Agnieszka Iwaniuk, Janusz Kaźmierczak i Maciej Tański podzielili się swoimi doświadczeniami i „nietypowymi” historiami, które w swojej pracy mediowali.
Zobacz nagranie z tej rozmowy na naszym profilu na Facebook’u: https://www.facebook.com/Stowarzyszenie.Mediatorow.Rodzinnych/videos/270369432731583

CZWARTEK MEDIACYJNY
W dniu 25.01.2024 spotkaliśmy się z dr Agnė Tvaronavičienė (Litwa), która przybliżyła nam sposób funkcjonowania obligatoryjnej mediacji rodzinnej na Litwie. W spotkaniu wzięli udział mediatorzy, mediatorki, sędziowie. To była ciekawa dyskusja i inspiracja do dalszych rozmów o mediacji rodzinnej w Polsce i modelu jej popularyzacji. Wzięły w nim udział 33 osoby.
Nagranie dostępne dla członkiń i członków SMR.

Była mowa między innymi o statystkach z badania expost. Oto jeden z wielu wyników:

SESJE SUPERWIZYJNE DLA MEDIATOREK I MEDIATORÓW RODZINNYCH
W dniu 23.01.2024 odbyła się sesja superwizyjna dla mediatorek i mediatorów rodzinnych „Superwizja jako element standardu prowadzenia mediacji” prowadzona przez naszą członkinię Katarzynę Wojtanowicz. Wzięły w niej udział 3 osoby.
Wobec zapisów zbyt dużej liczby osób na jedną edycję, superwizorka zaproponowała dwie dodatkowe grupy w innych terminach.

W dniu 26.01.2024 odbyła się druga sesja superwizyjna dla praktykujących mediatorek i mediatorów rodzinnych prowadzona przez naszego członka Tomasza Kawkę. Wzięło w niej udział 6 osób.

WARSZTATY DLA MEDIATOREK I MEDIATORÓW RODZINNYCH
W dniu 24.01.2024 roku, nasz członek Jakub Świtluk, poprowadził warsztaty dla mediatorek i mediatorów rodzinnych stawiających pierwsze kroki w tej profesji. Wzięło w nich udział 30 osób.

SPOTKANIE DLA RODZICÓW
W dniu 25.01.2024 r. odbyło się spotkanie promujące porozumienie rodzicielskie dla rozstających się rodziców. W spotkaniu udział wzięło 26 osób.
W trakcie spotkania, prowadzące Katarzyna Wojtanowicz i Ewa Dybowska, zwróciły uwagę na potrzeby dzieci i rodziców w sytuacji kryzysu rozstania oraz szeroko przedstawiły perspektywę dziecka – rozumienie i przeżywanie tej sytuacji. Prowadzące zaakcentowały wagę porozumienia rodzicielskiego oraz promowały mediacje jako skuteczną metodę wypracowania planu opieki rodzicielskiej. Szczegółowo omówione zagadnienia współpracy rodzicielskiej pogłębiły odpowiedzi na pytania uczestników.
Dziękujemy za spotkanie i wspólną refleksję. Budowanie współpracy rodzicielskiej rozstających się rodziców jest ważnym elementem zarówno ochrony jak i wsparcia dziecka w tym trudnym dla rodziny okresie.

WARSZTATY DLA RODZICÓW NASTOLATKÓW
W dniu 22.01.2024 w Krakowie odbyły się warsztaty dla rodziców nastolatków „Usłysz i bądź usłyszany”. Przeprowadziły je nasze członkinie – Aneta Bednarska i Halina Cichoń. Wzięło w nich udział 25 osób. Więcej informacji na stronie https://www.facebook.com/UslyszBadzUslyszany

MEDIACJA PRO BONO
Krystyna Parysjanowicz w dniu 23.01.2024 roku przeprowadziła jedną mediację pro bono, której przedmiotem było ustalenie kontaktów jednego z rodziców z dzieckiem.

NASZ PORADNIK O MEDIATOR_ACH RODZINNYCH
Filmiki (5 krótkich odcinków) można zobaczyć na stronie wydarzenia: https://smr.org.pl/tmr/

NASZE Q&A O MEDIACJI RODZINNEJ
Z pytaniami o odpowiedziami o mediację rodzinną można zapoznać się na stronie wydarzenia: https://smr.org.pl/tmr/