Wielkanoc 2020

Szanowne Członkinie,
Szanowni Członkowie,

Mamy nadzieję, że znajdujemy Was w zdrowiu i dobrych humorach, z pozytywnym nastawieniem do tego, co przed nami. 
Wracamy do Was z newsletterem w kilku istotnych sprawach.

1. WIELKANOC 2020 

Z tej okazji, którą świętujemy na różne sposoby i w różnych tradycjach, życzymy Wam odpoczynku, wytchnienia i odkrycia fundamentalnych prawd. Jedno chyba przesłanie płynie z tej różnorodności – życie jest silniejsze niż śmierć. Dziś nabiera to szczególnego znaczenia.
Bądźcie zdrowi i bezpieczni!

2. KORONAWIRUS

Trochę się nasz świat pozmieniał. Trochę się też pozmieniała nasza codzienna praktyka. Niektórzy z nas weszli mocno w świat on-line. 

Jeśli potrzebujecie  jakiegokolwiek wsparcia od nas w związku z nowymi realiami działania i prowadzenia mediacji on-line np.: jakich używać narzędzi on-line, z jakich platform korzystać i jak sobie radzić z procedurami – piszcie do nas na adres: smr@smr.org.pl
Na wszystkie Wasz pytania i wątpliwości będziemy odpowiadać na bieżąco. 
 
3. STANDARDY ROZSTANIA

Pewnie niektórzy z Was wiedzą, że SMR aktywnie współpracowało w wypracowaniu “Standardów rozstania”, które można znaleźć na stronie: http://standardyrozstania.pl/ 
Nadal udzielamy się na Forum. W zakładce “aktualności” możecie znaleźć ciekawe artykuły i podpowiedzi, które umieszczane są również na FB SMR’u. Zapraszamy do czytania i udostępniania.

Gdyby ktoś z Was chciał napisać tekst wpisujący się w tematykę tej strony, to prosimy o kontakt z nami. Magda Bellwon i Konrad Sobczyk są w tej grupie mocno zaangażowani, więc udzielą wszelkich informacji

4. NASZE WSPARCIE DLA WAS

W związku z tym, że przyszło nam działać w nieco innych realiach, mamy dla Was (na razie) dwie propozycje wsparcia:

1. Magda Bellwon zaprasza zainteresowanych do zgłaszania się do udziału w sesjach Action Learning (AL). Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniach metodą Action Learningu prosimy o przesyłanie swojego zgłoszenia na adres smr@smr.org.pl lub telefonicznie – numer Magdy Bellwon znajdziecie na stronie www.smr.org.pl/kontakt  Grupa powinnna liczyć przynajmniej 5 osób. Spotkanie AL prowadzone będą on-line 🙂 Po otrzymaniu Waszych zgłoszeń Magda skontaktuje się z osobami zainteresowanymi i uzgodni dni i godziny spotkań dogodnych dla uczestników. Spotkania AL odbywają się bezpłatnie dla członków i członkiń SMR. W tych trudnych czasach jest to doskonała forma wsparcia, poznania jak radzą sobie inni oraz wymiany poglądów i doświadczeń. Opis Action Learningu poniżej:
„Action Learning, czyli „uczenie się przez działanie”, to metoda pracy nad realizacją celów, wynikająca z założenia, że potencjał do zmiany tkwi w nas samych.

Action Learning to metoda, w której motorem do zmian jest życzliwa a jednocześnie szczera i odważna grupa osób stwarzająca optymalne warunki do nauki.

W czasie spotkań prowadzonych metodą Action Learning uczestnicy będą mieli możliwość skupienia się m.in. na:
– tym co pomaga i sprawdza się w prowadzeniu mediacji, a co sprawia trudności,
– jak zorganizować pracę mediatora i biuro mediatora (zwłaszcza w czasach pandemii)
– jaki dobrze i skutecznie stosować oraz wykorzystywać narzędzia do prowadzenia mediacji,
– jakie trudności mogą napotkać początkujący mediatorzy stawiający pierwsze kroki w zawodzie mediatora i z jakimi wyzwaniami mierzą się doświadczeni mediatorzy.

2. Konrad Sobczyk oferuje darmowe wsparcie superwizyjne w formie konsultacji telefonicznych/wideokonferencji. Numer do Konrada znajdziecie na naszej stronie www.smr.org.pl/kontakt 

3. To jeszcze nie jest nasze ostatnie słowo. Być może ktoś z Was chciałby również zaoferować wsparcie innym? Piszcie!

5. INNE SPRAWY i nasze działania:

a. Jako SMR dostaliśmy do konsultacji od Komisji Ustawodawczej Senatu RP projekt przepisów o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Kodeks karny (druk senacki nr 63 dostępny na senackiej stronie internetowej). Przygotowujemy do tego formularz i wkrótce będziemy pytać Was o zdanie i uwagi do tego projektu.

b. W dniu 11/03/2020 miało miejsce kolejne posiedzenie Rady ADR, w którym SMR reprezentuje Janusz Kaźmierczak. Spotkanie było dynamiczne w związku z koronawirusem w tle (tego dnia podjęto decyzję o zamknięciu szkół). W trakcie posiedzenia powstały 3 Grupy robocze: 1) ds. uregulowania tzw. mediacji po wyroku, 2) ds. realizacji i promocji, 3) ds. zmiany (rewizji obecnych) i wypracowania nowych standardów postępowania mediatorów, ich szkolenia, zasad etyki, itp. Przewodniczącym tego zespołu został Janusz Kaźmierczak. Zespół na razie liczy 7 osób. 

To na razie tyle informacji od nas.
Pozdrawiamy serdecznie. Bywajcie zdrowi i bezpieczni

Zarząd SMR
(Janusz Kaźmierczak, Konrad Sobczyk, Maciej Tański, Magda Bellwon)