Szkoła Trenerów Mediacji Rodzinnej – refleksje uczestników

Od X.2006r. do VII.2007r. trwa pierwsza edycja Szkoły Trenerów Mediatorów Rodzinnych, zorganizowana przez Stowarzyszenie Mediatorów Rodzinnych i Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych, finansowana ze środków Ministerstwa Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu FIO. Szkoła prowadzona jest w oparciu o standardy kształcenia mediatorów i trenerów.

Uczestników szkoły łączy pasja mediowania. I choć wywodzimy się z różnych ośrodków mediacyjnych – gramy w jednej drużynie. Każdy z nas uznaje mediację za najlepszą metodę do stosowania w sytuacji konfliktów rozgrywających się w rodzinnej przestrzeni. Stąd też nasza gotowość do jak najszybszego wykorzystania wiedzy i umiejętności zdobywanych na szkoleniu, by kształcić kolejnych specjalistów tej dziedziny służących profesjonalną pomocą rodzinom w konflikcie.
Comiesięczne czterodniowe zjazdy są poświęcone zagadnieniom, które początkowo oswajały nas, a teraz z pełną parą wprowadzają w sztukę bycia trenerem mediacji. Od dynamiki procesu grupowego doświadczonego na własnej skórze w treningu interpersonalnym, przez kompleksowe zdobywanie wiedzy i umiejętności z zakresu przygotowywania i prowadzenia szkoleń z mediacji rodzinnej, po tworzenie sytuacji edukacyjnych i ich ewaluację. Wszystko dopięte na ostatni guzik, aby jak najlepiej przygotować nas do pracy. A w nas – uczestnikach – zapał taki, że trenerzy szeroko otwierają oczy, kiedy widzą efekty naszej pracy. Prawdą jest, że dajemy z siebie wszystko. Spiochów nie zraża to, że zaczynamy pracę z samego rana, a „skowronki”, chociaż budzą się o świcie, nie odmawiają nocnego debatowania nad ważnymi kwestiami mijającego dnia.
Szkoła Trenerów to również doskonała dla nas okazja do integracji środowiska mediacyjnego. Wykorzystujemy ten czas do wymiany pomysłów, doświadczeń, wrażeń lub wiedzy np. ze szczególnych dla nas szkoleń ze światowej sławy specjalistami w dziedzinie mediacji. Nikogo więc już nie dziwi, że przy kolacji rozmawiamy o metapoziomach, podwojeniu czy wykorzystaniu metafory w mediacji… :o)
Ważnym wydarzeniem wieńczącym pracę w Szkole będzie trening zadaniowy – czyli sprawdzenie naszych trenerskich umiejętności. Przygotujemy wówczas siedem 16-to godzinnych szkoleń o różnym poziomie zaawansowania, skierowanych do środowisk zawodowych pracujących z rodzinami w konfliktach. W naszej ofercie znajdzie coś dla siebie ktoś, kto o mediacjach tylko słyszał, ale również mediatorzy, którzy poszukują nowych rozwiązań na swojej zawodowej ścieżce. Szczegółowe informacje już wkrótce pojawią się na stronie Stowarzyszenia.

Do zobaczenia na szkoleniach!