Statut Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych
Uchwalony w styczniu 2004 roku, wraz ze zmianami przyjętymi przez Walne Zgromadzenie Członków SMR w dniu 5 października 2019 r.
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
Stowarzyszenie Mediatorów Rodzinnych, zwane dalej Stowarzyszeniem, działa na podstawie Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach i posiada osobowość prawną.
§ 2
Stowarzyszenie zostaje powołane na czas nieokreślony.
§ 3
Siedzibą Zarządu Głównego Stowarzyszenia jest miasto stołeczne Warszawa.
§ 4
Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Dla właściwego realizowania swoich celów Stowarzyszenie może prowadzić działalność również poza granicami kraju.
§ 5
Stowarzyszenie może używać odznak i pieczęci zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§ 6
Stowarzyszenie współpracuje z krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi organizacjami i instytucjami, o tym samym lub podobnym profilu działania oraz może pozostawać członkiem tych organizacji na zasadach pełnej autonomii.
§ 7
Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników.
Rozdział II
Cele i formy działania
§ 8
Celem Stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju mediacji rodzinnej w Polsce, w tym w szczególności:
- Propagowanie idei mediacji jako metody pokojowego rozwiązywania konfliktów rodzinnych.
- Upowszechnianie dostępu do mediacji rodzinnej, aby:
- pomagać rodzinom i osobom w trudnych sytuacjach życiowych, związanych z kryzysami w rodzinie;
- przeciwdziałać patologiom społecznym i zapobiegać negatywnym skutkom rozwodów dotykającym wszystkich członków rodziny, a w szczególności dzieci;
- zapewniać równe prawa kobiet i mężczyzn w rodzinie;
- zapewniać ochronę praw dzieci.
- Działanie na rzecz dostosowania rozwiązań społecznych i prawnych w dziedzinie mediacji rodzinnej do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej.
- Zapewnianie wysokiej jakości świadczonych w Polsce usług mediacyjnych poprzez:
- dbanie o przestrzeganie standardów świadczonych usług oraz zasad etyki zawodowej mediatora;
- współpracę i wymianę doświadczeń z placówkami naukowymi oraz organizacjami działającymi na rzecz rodziny, w szczególności w dziedzinie mediacji rodzinnej, w kraju i za granicą;
- działania na rzecz stałego podnoszenia kompetencji praktykujących mediatorów;
- działania na rzecz integracji środowiska mediatorów.
- Rozwój środowiska mediatorów rodzinnych w Polsce poprzez:
- działanie na rzecz uznania zawodu mediatora rodzinnego i ochrony interesów zawodowych mediatorów rodzinnych;
- integrację środowiska mediatorów rodzinnych.
§ 9
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
- Wspieranie działań lokalnych na rzecz integracji, rozwiązywania konfliktów i pomocy rodzinie;
- Wspieranie działalności ośrodków mediacji rodzinnej;
- Działanie na rzecz zapewnienia wysokich standardów szkolenia kandydatów na mediatorów rodzinnych, świadczenia usług mediacyjnych oraz prowadzenia ośrodków mediacyjnych;
- Edukowanie w zakresie mediacji rodzinnej, umożliwianie wymiany doświadczeń praktykujących mediatorów rodzinnych oraz prowadzenie superwizji;
- Współpracę z instytucjami rządowymi, samorządowymi, organizacjami pozarządowymi, mediami oraz sektorem prywatnym na rzecz upowszechnienia rozwoju mediacji rodzinnej;
- Działanie na rzecz zmiany uregulowań prawnych szeroko uwzględniających mediację rodzinną;
- Reprezentowanie środowiska mediatorów rodzinnych;
- Prowadzenie działalności informacyjno-promocyjnej w zakresie mediacji rodzinnej;
- Prowadzenie i wspieranie działalności naukowej i badawczej;
- Propagowanie i organizację wolontariatu w zakresie mediacji rodzinnych;
- Działania wspomagające technicznie, szkoleniowo, informacyjnie oraz finansowo organizacje pozarządowe działające na rzecz mediacji rodzinnej.
§ 10
Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą. Dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia służy realizacji celów Statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.
§ 11
Działalność gospodarcza polega na wydawaniu książek, wydawaniu czasopism oraz wydawnictw periodycznych, prowadzeniu pozaszkolnych form kształcenia oraz na konsultacjach i doradztwie związanym z prowadzeniem gospodarstwa domowego oraz budżetami gospodarstw domowych, a także na konsultacjach małżeńskich i rodzinnych.
Rozdział III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 12
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
- członków zwyczajnych,
- członków wspierających,
- członków honorowych.
§ 13
- Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela.
- Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia.
§ 14
- Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, będąca obywatelem polskim lub cudzoziemcem, która odbyła przynajmniej 40 godzin szkolenia w zakresie mediacji (w tym rodzinnej) i przedstawiła pisemną rekomendację dwóch członków zwyczajnych.
- Przyjęcia nowych członków dokonuje Zarząd Główny na mocy uchwały podjętej w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zarządu Głównego. Głosowanie odbywa się na najbliższym posiedzeniu Zarządu Głównego od daty złożenia deklaracji zawierającej rekomendacje dwóch członków Stowarzyszenia i dokumenty potwierdzające odbycie 40 godzin szkolenia. W razie odmowy przyjęcia w poczet członków kandydat(ka) ma prawo w terminie jednego miesiąca od daty jej doręczenia złożyć na ręce Zarządu Głównego odwołanie do Walnego Zgromadzenia. Walne Zgromadzenie rozpatruje odwołanie w czasie najbliższych obrad. Stanowisko Walnego Zgromadzenia jest ostateczne.
§ 15.1
Członek zwyczajny ma prawo:
- wybierać i być wybieranym do władz Stowarzyszenia,
- uczestniczyć z głosem stanowiącym w Walnym Zgromadzeniu,
- zgłaszać wnioski i postulaty dotyczące działalności Stowarzyszenia,
- korzystać z pomocy i zaplecza Stowarzyszenia w podejmowanych działaniach zgodnych z jego celami statutowymi,
- brać udział w pracach, zebraniach i innych przedsięwzięciach Stowarzyszenia z prawem głosu.
§ 15.2
Członek zwyczajny obowiązany jest do:
- przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia,
- regularnego opłacania składek na rzecz Stowarzyszenia,
- czynnego uczestniczenia w realizacji celów statutowych Stowarzyszenia,
- dbania o mienie Stowarzyszenia.
§ 16 usunięty
§ 17.1
Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna, zainteresowana merytoryczną działalnością Stowarzyszenia i akceptująca jego cele, która zadeklaruje pomoc, złoży pisemną rekomendację dwóch członków zwyczajnych oraz zostanie przyjęta przez Zarząd Główny. Uchwała Zarządu Głównego w tym przedmiocie podejmowana jest w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zarządu Głównego.
§ 17.2
Członek wspierający ma prawo brać udział z głosem doradczym w pracach Stowarzyszenia, zgłaszać do władz Stowarzyszenia wnioski i postulaty dotyczące podejmowanych przez Stowarzyszenie zadań.
§ 17.3
Członek wspierający zobowiązany jest do przestrzegania ustaleń zawartych w podpisanej deklaracji.
§ 18.1
Członkiem honorowym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna szczególnie zasłużona dla realizacji celów statutowych Stowarzyszenia.
§ 18.2
Godność członka honorowego nadaje Walne Zgromadzenie na wniosek Zarządu Głównego w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.
§ 18.3
Członek honorowy nie posiada biernego ani czynnego prawa wyborczego, może jednak brać udział z głosem doradczym w pracach Stowarzyszenia. Poza tym posiada takie prawa i obowiązki jak członek zwyczajny, z zastrzeżeniem ustępu 4 niniejszego paragrafu.
§ 18.4
Członek honorowy zwolniony jest z obowiązku opłacania składek członkowskich.
§ 19.1
Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek:
- dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia, zgłoszonej na piśmie Zarządowi Głównemu, po uprzednim uregulowaniu wszelkich zobowiązań odnośnie Stowarzyszenia,
- śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego,
- skreślenia uchwałą Zarządu Głównego z powodu niepłacenia składek członkowskich przez okres dwóch lat,
- wykluczenia uchwałą Zarządu Głównego z powodu rażącego nieprzestrzegania postanowień statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia lub działania na szkodę Stowarzyszenia.
§ 19.2
Uchwały w przedmiocie wykluczenia lub skreślenia podejmuje Zarząd Główny w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków.
§ 19.3
Osoba wykluczona lub skreślona ma prawo wniesienia odwołania do Walnego Zgromadzenia w terminie 14 dni od daty doręczenia uchwały na piśmie. Walne Zgromadzenie rozpatruje odwołanie w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów w czasie najbliższych obrad. Decyzja Walnego Zgromadzenia jest ostateczna.
Rozdział IV
Władze Stowarzyszenia
§ 20
Władzami Stowarzyszenia są:
- Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia, zwane wcześniej i dalej „Walnym Zgromadzeniem”,
- Zarząd Główny Stowarzyszenia, zwany wcześniej i dalej „Zarządem Głównym”,
- Centralna Komisja Rewizyjna.
§ 21
Wybory do Zarządu Głównego i Centralnej Komisji Rewizyjnej odbywają się podczas Walnego Zgromadzenia w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów w obecności ponad połowy ogólnej liczby członków.
§ 22
W przypadku zmniejszenia się liczby pochodzących z wyboru członków władz w trakcie trwania kadencji władzom tym przysługuje prawo kooptacji spośród członków Stowarzyszenia pod warunkiem, że liczba dokooptowanych członków władz nie przekroczy 1/3 liczby członków pochodzących z wyboru. W przeciwnym razie Zarząd Główny zwołuje Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie w celu odbycia wyborów uzupełniających.
Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia
§ 23.1
Walne Zgromadzenie jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
§ 23.2
Walne Zgromadzenie może być:
- Zwyczajne,
- Nadzwyczajne.
§ 23.3
Zwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd Główny raz w roku w ciągu drugiego kwartału danego roku kalendarzowego jako sprawozdawcze i co trzy lata jako sprawozdawczo-wyborcze, zawiadamiając członków pisemnie (drogą elektroniczną lub listownie) o jego terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad co najmniej na 14 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia.
§ 23.4
Walne Zgromadzenie obraduje wg uchwalonego przez siebie regulaminu obrad.
§ 23.5
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd Główny:
- z własnej inicjatywy,
- na pisemny wniosek Centralnej Komisji Rewizyjnej wskazujący przyczynę jego zwołania,
- na pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków Stowarzyszenia.
§ 23.6
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie powinno być zwołane w terminie miesiąca od daty zgłoszenia wniosku i obradować nad sprawami, dla których zostało zwołane.
§ 23.7
W przypadku niezwołania przez Zarząd Główny Zwyczajnego lub Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w wyżej wymienionych terminach obowiązek ten spoczywa na Centralnej Komisji Rewizyjnej, która powinna zwołać Walne Zgromadzenie w ciągu miesiąca od upływu terminu, w którym obowiązek ten miał być wykonany przez Zarząd Główny.
§ 23.8
Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym, w obecności ponad połowy ogólnej liczby członków Stowarzyszenia, chyba, że Statut stanowi inaczej.
§ 23.9
W przypadku braku quorum Zarząd Główny zwołuje Walne Zgromadzenie w drugim terminie, nie później niż 20 dni po terminie pierwszym. W takim wypadku wszystkie uchwały zapadają wymaganą przez Statut lub ustawę większością głosów, bez względu na ilość obecnych członków.
§ 23.10
Walnym Zgromadzeniem kieruje Przewodniczący Walnego Zgromadzenia wybierany każdorazowo w głosowaniu jawnym, bezwzględną większością głosów obecnych na Walnym Zgromadzeniu członków Stowarzyszenia. Przewodniczący nie może wchodzić w skład Zarządu Głównego i Centralnej Komisji Rewizyjnej.
§ 23.11
W przypadku równego rozłożenia głosów w trakcie głosowania, decyduje głos Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia.
§ 24
Do kompetencji Walnego Zgromadzenia w szczególności należy:
- ustalanie kierunków i programu działania Stowarzyszenia,
- uchwalenie statutu i jego zmian,
- uchwalanie regulaminów Zarządu Głównego i Centralnej Komisji Rewizyjnej,
- wybór i odwoływanie Zarządu Głównego i Centralnej Komisji Rewizyjnej
- decydowanie w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Głównemu,
- ustalanie wysokości i terminów wpłacania składek członkowskich,
- podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku,
- rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu Głównego,
- nadawanie tytułu członka honorowego Stowarzyszenia,
- ocenianie działalności Zarządu Głównego i Centralnej Komisji Rewizyjnej.
Zarząd Główny Stowarzyszenia
§ 25.1
Zarząd Główny składa się z od 3 do 7 osób. Liczbę członków Zarządu Głównego danej kadencji ustala uchwała Walnego Zgromadzenia. Na pierwszym posiedzeniu Zarząd Główny wybiera ze swego grona prezesa, wiceprezesa(ów) i skarbnika. Zarząd może też wybrać Sekretarza.
§ 25.2
Kadencja Zarządu Głównego trwa 3 lata.
§ 25.3
Uchwały Zarządu Głównego podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków (quorum). W sytuacji równego rozłożenia głosów decyduje głos Prezesa. Na uzasadniony wniosek któregokolwiek z członków Zarząd Główny może podejmować uchwały w głosowaniu tajnym.
§ 25.4
Posiedzenia Zarządu Głównego odbywają się w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał, w tym jedno raz do roku z udziałem przewodniczących Zarządów Kół.
§ 25.5
Posiedzenia Zarządu Głównego zwoływane są przez Prezesa bądź któregokolwiek z wiceprezesów.
§ 25.6
Podczas nieobecności Prezesa jego funkcje przejmuje wiceprezes wskazany przez Prezesa.
§ 25.7
Funkcję Prezesa można pełnić najwyżej dwie kadencje z rzędu.
§ 26
Do zakresu działania Zarządu Głównego należy:
- realizacja uchwał Walnego Zgromadzenia i kierowanie całokształtem działalności Stowarzyszenia zgodnie z celami statutowymi,
- uchwalanie planów działalności Stowarzyszenia i preliminarzy budżetowych,
- sprawowanie zarządu nad majątkiem Stowarzyszenia,
- ustalanie regulaminu wynagradzania pracowników Stowarzyszenia,
- podejmowanie decyzji w sprawie nabycia lub zbycia majątku nieruchomego i ruchomego,
- podejmowanie decyzji w sprawie zaciągania zobowiązań,
- zwoływanie Walnego Zgromadzenia,
- podejmowanie uchwał w sprawach przyjmowania, wykluczania oraz skreślania członków zwyczajnych i wspierających,
- podejmowanie uchwał o zatwierdzeniu Kół, nadzorowanie ich działalności, a w przypadkach szczególnych przeprowadzanie likwidacji i wyrejestrowywanie Kół,
- powoływanie zarządu komisarycznego w Kole, w którym władze Koła utraciły zdolność pełnienia swych funkcji statutowych celem zwołania, w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków Koła dla wyboru nowych władz Koła oraz – do czasu wyboru Zarządu – do reprezentowania Koła oraz prowadzenia bieżącej działalności. W przypadku podjęcia przez Zarząd Główny decyzji o rozwiązaniu Koła – także w celu przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Koszty likwidacji pokrywa się z majątku likwidowanego Koła.
- określanie trybu przeprowadzenia likwidacji i wyrejestrowana Koła oraz sposobu pokrywania kosztów z tym związanych,
- uchylanie lub zawieszanie uchwał władz Koła, jeżeli są sprzeczne ze Statutem Stowarzyszenia, regulaminami i uchwałami władz Stowarzyszenia oraz przepisami prawa,
- rozpatrywanie sporów pomiędzy członkami, powstałych na tle działalności Stowarzyszenia,
- składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zgromadzeniu,
- uchwalanie regulaminów nie zastrzeżonych do kompetencji Walnego Zgromadzenia,
- w szczególnych przypadkach zwalnianie z obowiązku płacenia składek członkowskich,
- reprezentowanie Stowarzyszenie na zewnątrz i działanie w jego imieniu.
- zatwierdzanie regulaminów działania Zarządów Kół.
§ 27
Zarząd Główny działa na podstawie uchwalonego przez Walne Zgromadzenie regulaminu.
§ 28.1
Do realizacji swych zadań Zarząd Główny może powołać Biuro Stowarzyszenia i jego Dyrektora.
§ 28.2
Dyrektor kieruje pracami Biura na podstawie regulaminu działania biura uchwalonego przez Zarząd Główny.
Centralna Komisja Rewizyjna
§ 29.1
Centralna Komisja Rewizyjna jest organem Stowarzyszenia powołanym do sprawowania kontroli nad jego działalnością.
§ 29.2
Centralna Komisja Rewizyjna składa się z 3 do 5 członków, którzy wybierają spośród siebie Przewodniczącego Komisji.
§ 29.3
Kadencja Centralnej Komisji Rewizyjnej trwa 3 lata.
§ 30
Do zakresu działania Centralnej Komisji Rewizyjnej należy:
- Kontrolowanie co najmniej raz w roku całokształtu działalności Stowarzyszenia,
- prowadzenie czynności kontrolnych wobec Zarządu Głównego i Komisji Rewizyjnych Kół; ma również prawo do prowadzenia czynności kontrolnych wobec Zarządów Kół,
- występowanie do Zarządu Głównego i Zarządów Kół z wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych kontroli i żądanie wyjaśnień,
- prawo żądania zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w razie stwierdzenia nie wywiązywania się przez Zarząd Główny z jego statutowych obowiązków, a także prawo żądania zwołania posiedzenia Zarządu Głównego,
- zwołanie Walnego Zgromadzenia, w razie nie zwołania go przez Zarząd Główny w terminie ustalonym statutem,
- składanie na Walnym Zgromadzeniu wniosków o udzielenie (lub odmowę udzielenia) absolutorium dla Zarządu Głównego,
- składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zgromadzeniu
- zatwierdzanie regulaminów działania Komisji Rewizyjnych Kół.
§ 31
Uchwały Centralnej Komisji Rewizyjnej podejmowane są w głosowaniu jawnym, zapadają zwykłą większością głosów w obecności wszystkich jej członków. Na uzasadniony wniosek któregokolwiek z członków Centralna Komisja Rewizyjna może podejmować uchwały w głosowaniu tajnym.
§ 32.1
Członkowie Centralnej Komisji Rewizyjnej nie mogą pełnić innych funkcji we władzach Stowarzyszenia ani być pracownikami Stowarzyszenia.
§ 32.2
Członkowie Centralnej Komisji Rewizyjnej mogą brać udział w posiedzeniach Zarządu Głównego z głosem doradczym.
§ 32.3
Centralna Komisja Rewizyjna działa na podstawie uchwalonego przez Walne Zgromadzenie regulaminu.
§ 32.4
Centralna Komisja Rewizyjna ma prawo żądania od członków i władz Stowarzyszenia wszystkich szczebli złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień dotyczących kontrolowanych spraw.
Rozdział V
Koła terenowe Stowarzyszenia
§ 33
Stowarzyszenie może tworzyć terenowe jednostki organizacyjne z osobowością prawną – Koła Terenowe na terenie całego kraju.
§ 34
Do powołania Koła wymagana jest liczba co najmniej 10 osób, w tym przynajmniej 5 członków zwyczajnych SMR.
§ 35.1
Protokół zebrania założycielskiego stanowi podstawę zatwierdzenia Koła w Zarządzie Głównym.
§ 35.2
Uchwała Zarządu Głównego o zatwierdzeniu Koła jest warunkiem wystąpienia przez Zarząd Koła z wnioskiem o rejestrację do właściwego dla jego obszaru działania sądu rejestrowego.
§ 36.1
Koła Stowarzyszenia działają zgodnie ze statutem Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych i nie mają prawa uchwalania odrębnych statutów.
§ 36.2
Koła Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych noszą nazwę: „Stowarzyszenie Mediatorów Rodzinnych – Koło ze wskazaniem terenu jego działania”.
§ 37
Zarząd Główny, w uzgodnieniu z Centralną Komisją Rewizyjną, w przypadku działania Koła niezgodnego z prawem, statutem oraz innymi wewnętrznymi przepisami Stowarzyszenia ma prawo podjąć uchwałę o rozwiązaniu Koła.
Władze Koła
§ 38
Władzami Koła są:
- Walne Zebranie Członków Koła,
- Zarząd Koła,
- Komisja Rewizyjna Koła
§ 39
Wybory do Zarządu Koła i Komisji Rewizyjnej Koła odbywają się podczas Walnego Zebrania Koła w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów w obecności ponad połowy liczby członków Koła.
§ 40
W przypadku zmniejszenia się liczby pochodzących z wyboru członków władz Koła w trakcie trwania kadencji, władzom tym przysługuje prawo kooptacji spośród członków Koła, pod warunkiem, że liczba dokooptowanych członków władz nie przekroczy 1/3 liczby członków pochodzących z wyboru. W przeciwnym razie Zarząd Koła zwołuje Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Koła w celu odbycia wyborów uzupełniających.
Walne Zebranie Członków Koła
§ 41
Walne Zebranie Członków Koła jest najwyższą władzą Koła.
- Walne Zebranie Członków Koła może być:
- Zwyczajne,
- Nadzwyczajne.
- Zwyczajne Walne Zebranie Członków Koła zwołuje Zarząd Koła raz w roku w ciągu pierwszego kwartału danego roku kalendarzowego jako sprawozdawcze i co trzy lata jako sprawozdawczo-wyborcze, zawiadamiając pisemnie (drogą elektroniczną lub listownie) członków Koła o jego terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad co najmniej na 14 dni przed terminem Walnego Zebrania.
- Walne Zebranie Członków Koła obraduje według uchwalonego przez siebie regulaminu obrad.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Koła zwołuje Zarząd Koła:
- z własnej inicjatywy,
- na pisemny wniosek Komisji Rewizyjnej Koła wskazujący przyczynę jego zwołania,
- na pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków Koła.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Koła powinno być zwołane w terminie miesiąca od daty zgłoszenia wniosku i obradować nad sprawami, dla których zostało zwołane.
- W przypadku nie zwołania przez Zarząd Koła Zwyczajnego lub Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków Koła w wyżej wymienionych terminach obowiązek ten spoczywa na Komisji Rewizyjnej Koła, która powinna zwołać Walne Zebranie Członków Koła w ciągu miesiąca od upływu terminu, w którym obowiązek ten miał być wykonany przez Zarząd Koła.
- W wypadku zmniejszenia się składu Zarządu Koła w sposób uniemożliwiający podjęcie uchwały o zwołaniu Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków Koła, uchwałę taką podejmuje Zarząd Główny Stowarzyszenia w porozumieniu z Centralną Komisją Rewizyjną.
- Uchwały Walnego Zebrania Członków Koła zapadają zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym, w obecności ponad połowy ogólnej liczby członków Koła, chyba, że Statut Stowarzyszenia stanowi inaczej.
- W przypadku braku quorum Zarząd Koła zwołuje Walne Zebranie Członków Koła w drugim terminie, nie później niż 20 dni po terminie pierwszym. W takim wypadku wszystkie uchwały zapadają wymaganą przez Statut większością głosów, bez względu na ilość obecnych członków.
- Walnym Zebraniem kieruje Przewodniczący Walnego Zebrania wybierany każdorazowo w głosowaniu jawnym, bezwzględną większością głosów obecnych na Walnym Zebraniu Członków Koła. Przewodniczący nie może wchodzić w skład Zarządu Koła i Komisji Rewizyjnej Koła.
- W przypadku równego rozłożenia głosów w trakcie głosowania, decyduje głos Przewodniczącego Walnego Zebrania Członków Koła.
§ 42
Do kompetencji Walnego Zebrania Członków Koła należy:
- ustalanie kierunków i programu działania Koła
- uchwalanie regulaminów Zarządu Koła i Komisji Rewizyjnej Koła,
- wybór i odwoływanie Zarządu Koła i Komisji Rewizyjnej Koła
- decydowanie w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Koła,
- podejmowanie uchwał w sprawach przedstawionych przez Zarząd Koła, Komisję Rewizyjną Koła lub członków
- rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu Koła,
- ocenianie działalności Zarządu Koła i Komisji Rewizyjnej Koła.
Zarząd Koła
§ 43
- Zarząd Koła składa się z od 3 do 5 osób. Na pierwszym posiedzeniu Zarząd Koła wybiera ze swego grona prezesa, sekretarza i skarbnika.
- Kadencja Zarządu Koła trwa 3 lata.
- W przypadku zmniejszenia się w trakcie kadencji liczby członków Zarządu Koła, Zarządowi przysługuje prawo uzupełnienia składu przez kooptację spośród członków Koła, jednak nie więcej jak 1/3 liczby członków pochodzących z wyboru.
- Uchwały Zarządu Koła podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby uprawnionych członków (quorum). W sytuacji równego rozłożenia głosów decyduje głos Prezesa. Na uzasadniony wniosek któregokolwiek z członków Zarząd Koła może podejmować uchwały w głosowaniu tajnym.
- Posiedzenia Zarządu Koła odbywają się w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał.
- Posiedzenia Zarządu Koła zwoływane są przez Prezesa Zarządu Koła
- Podczas nieobecności Prezesa Zarządu Koła jego funkcje przejmuje inny członek Zarządu Koła wskazany przez Prezesa.
- Funkcję Prezesa Zarządu Koła można pełnić najwyżej dwie kadencje z rzędu.
§ 44
Do zakresu działania Zarządu Koła należy:
- kierowanie całokształtem działalności Koła zgodnie z celami statutowymi Stowarzyszenia
- realizacja uchwał Walnego Zebrania Członków Koła, Zarządu Głównego i Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia
- uchwalanie planów działalności Koła
- sprawowanie zarządu nad majątkiem Koła oraz wykonywanie w związku z tym czynności organizacyjnych i finansowych,
- podejmowanie decyzji w sprawie zaciągania zobowiązań zgodnie z § 55 Statutu Stowarzyszenia i uchwalonym przez Zarząd Główny Regulaminem Działania Kół Terenowych,
- zwoływanie Walnego Zebrania Członków Koła,
- rozpatrywanie sporów pomiędzy członkami Koła, powstałych na tle działalności Koła,
- składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu Członków Koła,
- uchwalanie regulaminów nie zastrzeżonych do kompetencji Walnego Zebrania Członków Koła,
- reprezentowanie Koła na zewnątrz i działanie w jego imieniu.
§ 45
Zarząd Koła działa na podstawie uchwalonego przez Walne Zebranie Członków Koła regulaminu zatwierdzonego uchwałą przez Zarząd Główny.
Komisja Rewizyjna Koła
§ 46.1
Komisja Rewizyjna Koła jest organem kontroli Koła.
§ 46.2
Komisja Rewizyjna Koła składa się z od 2 do 3 członków, którzy wybierają spośród siebie Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Koła.
§ 46.3
Kadencja Komisji Rewizyjnej Koła trwa 3 lata.
§ 47
Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej Koła należy:
- kontrolowanie co najmniej raz w roku całokształtu działalności Koła, ze szczególnym uwzględnieniem działalności finansowo-gospodarczej,
- występowanie do Zarządu Koła z wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych kontroli i żądanie wyjaśnień,
- prawo żądania zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków Koła w razie stwierdzenia nie wywiązywania się przez Zarząd Koła z jego statutowych obowiązków, a także prawo żądania zwołania posiedzenia Zarządu Koła,
- zwołanie Walnego Zebrania Członków Koła, w razie nie zwołania go przez Zarząd Koła w terminie ustalonym statutem,
- składanie na Walnym Zebraniu Członków Koła wniosków o udzielenie (lub odmowę udzielenia) absolutorium dla Zarządu Koła,
- składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu Członków Koła.
§ 48
Uchwały Komisji Rewizyjnej Koła podejmowane są w głosowaniu jawnym, zapadają zwykłą większością głosów w obecności wszystkich członków Komisji. Na uzasadniony wniosek któregokolwiek z członków Komisja Rewizyjna Koła może podejmować uchwały w głosowaniu tajnym.
§ 49.1
Członkowie Komisji Rewizyjnej Koła nie mogą pełnić innych funkcji we władzach Koła ani być pracownikami Stowarzyszenia i Koła.
§ 49.2
Członkowie Komisji Rewizyjnej Koła mogą brać udział w posiedzeniach Zarządu Koła z głosem doradczym.
§ 49.3
Komisja Rewizyjna Koła działa na podstawie regulaminu uchwalanego przez Walne Zebranie Członków Koła i zatwierdzonego przez Centralną Komisję Rewizyjną.
§ 49.4
Komisja Rewizyjna Koła ma prawo żądania od członków i władz Koła złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień dotyczących kontrolowanych spraw.
Rozdział VI
Majątek Stowarzyszenia i gospodarka finansowa
§ 50.1
Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są:
- składki członkowskie,
- darowizny, zapisy i spadki, środki pochodzące z ofiarności prywatnej, zbiórki publiczne
- dochody z majątku Stowarzyszenia, dochody z kapitału (odsetki, lokaty, akcje),
- dochody z nieruchomości i ruchomości będących własnością lub w użytkowaniu Stowarzyszenia,
- dotacje, subwencje, kontrakty, środki z funduszy publicznych, granty, zlecenia usług,
- dochody z działalności statutowej,
- dochody z działalności gospodarczej.
§ 50.2
Wysokość i terminy opłacania składki członkowskiej są określane stosowną uchwałą Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia.
§ 51
Do składania oświadczeń woli we wszystkich sprawach, w tym majątkowych, zawierania umów i udzielania pełnomocnictw w imieniu Stowarzyszenia uprawnionych jest dwóch członków Zarządu Głównego działających łącznie. Do kwoty 1000 PLN każdy członek Zarządu Głównego może samodzielnie zaciągać zobowiązania i składać oświadczenia woli w imieniu Stowarzyszenia.
§ 52
Do składania oświadczeń woli we wszystkich sprawach Koła, w tym majątkowych, zawierania umów i udzielania pełnomocnictw w imieniu Koła uprawnionych jest dwóch członków Zarządu Koła działających łącznie. Do kwoty 1000 PLN każdy członek Zarządu Koła może samodzielnie zaciągać zobowiązania i składać oświadczenia woli w imieniu Koła. Zaciąganie zobowiązań i składanie oświadczeń woli przez Koło powyżej kwoty 10 000 PLN jest regulowane przez uchwalony przez Zarząd Główny regulamin działania kół terenowych.
§ 53
Sposób przekazania majątku Kołom określa regulamin działania Kół Terenowych Stowarzyszenia.
§ 54
Zbycie lub obciążenie majątku nieruchomego każdej jednostki organizacyjnej Stowarzyszenia wymaga zgody Zarządu Głównego.
§ 55
W razie rozwiązania lub likwidacji Koła, jego majątek przechodzi na własność Stowarzyszenia.
Rozdział VII
Zmiana statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia
§ 56.1
Dokonanie zmian w statucie wymaga podjęcia uchwały przez Walne Zgromadzenie kwalifikowaną większością 2/3 głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, w drugim terminie bez względu na liczbę obecnych.
§ 56.2
Wniosek o zmianę statutu musi być zgłoszony na piśmie, a treść proponowanej zmiany podana w zawiadomieniu zwołującym Walne Zgromadzenie.
§ 57.1
Rozwiązanie Stowarzyszenia wymaga podjęcia uchwały przez Walne Zgromadzenie kwalifikowaną większością 2/3 głosów, przy obecności co najmniej 2/3 członków uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, w drugim terminie bez względu na liczbę obecnych.
§ 57.2
Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zgromadzenie powołuje Komisję Likwidacyjną, która przeprowadzi likwidację Stowarzyszenia. Walne Zgromadzenie wskazuje także fundacje i stowarzyszenia, mające podobne cele statutowe do Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych, nie nastawione na osiąganie zysku, na rzecz których przejdzie majątek Stowarzyszenia, po wypełnieniu jego zobowiązań.