- O wpis na listę stałych mediatorów rodzinnych Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych mogą się ubiegać osoby, które jednocześnie spełniają następujące kryteria:
- są członkami zwyczajnymi SMR
- mają na bieżąco opłacone składki członkowskie
- mają wyższe wykształcenie (wymagane dołączenie do wniosku kopii dyplomu ukończenia studiów wyższych)
- posiadają minimum 80-godzinne przeszkolenie z mediacji, w tym również rodzinnych (poświadczone certyfikatami ukończenia szkolenia);
- deklarują, że:
- przeprowadziły mediacje w minimum 10 sprawach (z tego w 5 jako mediator wiodący lub równoprawny ko-mediator),
- przynajmniej 7 z tych mediacji obejmowało minimum 2 sesje wspólne (w modelu pracy mediacyjnej rozpoczynającej się od spotkania wspólnego z obiema stronami) lub 1 sesję wspólną (w modelu pracy mediacyjnej rozpoczynającej się od spotkań indywidualnych ze stronami)
- 3 ze spraw zostały zakończone spisaniem porozumienia (całościowego bądź częściowego);
- przedstawią opisy dwóch przeprowadzonych przez siebie mediacji rodzinnych (zgodnie z „Wytycznymi do opisu przypadku”);
- przedstawią plan rozwoju własnych kompetencji i wiedzy w zakresie mediacji rodzinnej na najbliższy rok;
- spełniają wymogi formalne bycia mediatorem przewidziane ustawą;
- złożą wniosek i zgodę na wpisanie ich na listę;
- *ewentualnie dołączą rekomendację od innych mediatorów, z którymi współpracowały lub osób, u których przechodziły szkolenie.
- Osoba ubiegająca się o wpis na listę przedstawia dokumenty potwierdzające spełnianie przez nią powyższych kryteriów. Wpisu na listę dokonuje Komisja ds. Standardów i Certyfikacji, która weryfikuje i ocenia przedstawione dokumenty. W przypadku negatywnej oceny Komisja może odmówić wpisu. Wszystkie osoby ubiegające się o wpis (lub jego przedłużenie) są powiadamiane o decyzji Komisji.
- Wpis początkowy na listę dokonany na powyższych zasadach obowiązuje na okres jednego roku.
- Po upływie roku wpis może być przedłużony na wniosek zainteresowanego.
Należy wtedy przesłać do Komisji ds. Standardów i Certyfikacji wniosek o przedłużenie wpisu, sprawozdanie z realizacji planu rozwoju własnych kompetencji i sprawozdanie z własnej działalności mediacyjnej za okres ostatniego roku, oraz dołączyć opis dwóch nowych przypadków. Po pozytywnej weryfikacji wpis jest przedłużany na okres 4 lat. - Osoby ubiegające się o przedłużenie wpisu na kolejne okresy (po upływie 4 lat) przesyłają do Komisji ds. Standardów i Certyfikacji wniosek o przedłużenie wpisu, sprawozdanie z własnej działalności mediacyjnej za okres ostatnich 4 lat (liczba przeprowadzonych mediacji, liczba zawartych porozumień) i rozwoju swoich kompetencji mediacyjnych (szkolenia, superwizje, inne), oraz dołączają opis dwóch nowych przypadków (w tym jeden zakończony zawarciem porozumienia).
- Osoby ubiegające się o wznowienie wpisu po okresie przerwy przesyłają do Komisji ds. Standardów i Certyfikacji wniosek o wznowienie wpisu, sprawozdanie z własnej działalności mediacyjnej w okresie przerwy (liczba przeprowadzonych mediacji, liczba zawartych porozumień) i rozwoju swoich kompetencji mediacyjnych (szkolenia, superwizje, inne), oraz dołączają opis dwóch nowych przypadków (w tym jeden zakończony zawarciem porozumienia).
- Komisja ds. Standardów i Certyfikacji SMR gromadzi napływające wnioski i rozpatruje je dwa razy do roku: na wiosnę – wnioski, które napłynęły do końca lutego i jesienią – wnioski, które napłynęły do końca września. Na ich rozpatrzenie Komisja ma 2 miesiące, czyli odpowiednio do końca kwietnia i do końca listopada.
- Mediator, który nie złoży w terminie wymaganych dokumentów, nie będzie mógł być wpisany na listę.
- Mediator wpisany na listę może samodzielnie zrezygnować z figurowania na niej po złożeniu pisemnej rezygnacji adresowanej do Komisji ds. Standardów i Certyfikacji SMR.
- Opłata od wpisu początkowego wynosi 50 zł, opłata za przedłużenie wpisu – 25 zł.
Warszawa,
10 czerwca 2010
Pobierz wniosek o wpis na listę stałych mediatorów SMR
Pobierz wytyczne do opisu przypadku